Strona główna » Paweł Antonowicz

A. Antonowicz, P. Antonowicz, M. Czerwińska, P. Nogal, J. Sadkowska, J. Siciński, Innowacja kreowana na styku nauki i biznesu – długofalowy rozwój województwa pomorskiego, [w:] monografii naukowej pod red. L. Balcerowicza pt.: "Potencjał aglomeracji Trójmiasta i metodyka pomiaru jego wykorzystania", Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2023, s. 99-113 (ISBN 978-83-8206-608-1).


Województwo pomorskie wyróżnia się przede wszystkim swoim położeniem nad Morzem Bałtyckim oraz bogatą historią i kulturą. W regionie tym znajdują się liczne kurorty nadmorskie, takie jak Sopot, Gdynia czy Hel, a także porty morskie i lotnicze, co sprawia, że jest on ważnym miejscem w kraju dla sektora turystycznego i transportowego. W województwie pomorskim funkcjonuje także ważny ośrodek naukowy, który tworzą przede wszystkim Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny – skupione wokół inicjatywy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Ponadto region ten wyróżnia się silnie rozwiniętymi branżami informatyczną, stoczniową oraz logistyczną. Niezależnie od szerokości geograficznej można wyróżnić zarówno regiony słynące z wysokiego poziomu nauki oraz innowacji (ukierunkowane na eksplorację), jak i takie, które swą specjalizację opierają głównie na eksploatacji (przemysł i działania wytwórcze). W związku z tą luką można sformułować pytanie badawcze: czy w dzisiejszych, turbulentnych czasach, kiedy kryzysy implikują wzrost znaczenia regionalizacji kosztem częściowego odejścia od globalizacji, strategia ambidexterity dla regionu może łagodzić potencjalne niekorzystne zmiany geopolityczne? W rozdziale podjęto próbę określenia, w jaki sposób województwo pomorskie równoważy te dwie (na pozór sprzeczne) aktywności, korzystając ze swoich unikalnych zasobów i walorów, oraz jak przekłada się to na wzrost konkurencyjności tego regionu nie tylko na mapie Polski, lecz także Europy. Sformułowanie odpowiedzi na pytanie badawcze i osiągnięcie celu rozważań będzie możliwe dzięki zastosowaniu metod badawczych: analizy i syntezy, obszarowej analizy przypadku oraz przeglądu literatury, w tym raportów branżowych i regionalnych.

Ze względu na rozległy wymiar strategii generalnej niniejsza analiza ma charakter cząstkowy. Obejmuje ona bowiem poszukiwanie dowodów na istnienie ambidextrous w relacji szkolnictwa wyższego, praktyki gospodarczej i identyfikacji unikalnych spoin, które łączą je z przełomowymi projektami w województwie pomorskim. Projekty te w perspektywie kilku i kilkunastu lat – a zatem w kluczowym momencie zielonej transformacji – mogą się przyczynić do przekształcenia eksploracji podejmowanej w regionie w zoperacjonalizowane rozwiązania, które mogą z kolei przesunąć badane województwo do „eksploatacyjnej” (wytwórczej) awangardy nie tylko w Polsce, lecz także w regionie Europy Środkowej.


Monografia naukowa pod tytułem „Potencjał aglomeracji Trójmiasta i metodyka pomiaru jego wykorzystania” stanowi interdyscyplinarny zbiór opracowań powstałych w wyniku objęcia przez prof. Leszka Balcerowicza kierownictwa jednoimienną Katedrą im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na Uniwersytecie Gdańskim. W wyniku współpracy naukowej pracowników Wydziałów: Ekonomicznego, Prawa i Administracji, Nauk społecznych oraz Zarządzania UG powstało wieloautorskie opracowanie obejmujące diagnozę, propozycje opomiarowania i zarys perspektyw rozwoju Trójmiejskiej Aglomeracji. Struktura książki obejmuje wielowymiarowe zagadnienia: prawne oraz regulacyjne, gospodarcze i ekonomiczne, społeczno-kulturowe, a także technologiczne. Podział jej treści został podporządkowany metodyce PEST, która m.in. pozwala na diagnozę, ocenę i identyfikację kluczowych czynników sukcesu oraz ryzyka regionu w ujęciu makroekonomicznym. Z uwagi na lokalizację Trójmiasta w regionie basenu Morza Bałtyckiego w opracowaniu nie zabrakło zagadnień związanych z transportem morskim, portami, turystyką oraz innymi kluczowymi i reprezentowanymi przez Pomorze sektorami. 



Powyższa publikacja udostępniana jest w formule otwartej (open access), z możliwością jej pobrania (PDF) oraz cytowania (ze wskazaniem źródła bibliograficznego). W przypadku pytań do autora proszę o kontakt: pawel.antonowicz@ug.edu.pl